Krzyżacy – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dwaj Krzyżacy knuli, jakby tu zatuszować całą sprawę. Ostatecznie postanowili, że Rotgier uda się do księcia Janusza do Warszawy (bo tam właśnie teraz przebywał książę) i przedstawi mu wydarzenia inaczej, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Ma opowiedzieć, że Krzyżacy uratowali z rąk zbójców jakąś dziewczynę. Domyślili się, że to Danusia Jurandówna i zawieźli ją do ojca. On, gdy ją zobaczył, wpadł w szał i urządził rzeź.

Dworzanie księcia i sam książę uwierzyli początkowo zeznaniom Rotgiera, który wyzywał na pojedynek każdego, kto mu nie uwierzy. Na jego nieszczęście w tym samym czasie przebywał wśród dworzan Janusza Zbyszko, który bez wahania podjął wyzwanie, twierdząc, że Rotgier łże jak pies. Za zgodą księcia odbył się pojedynek, który po ciężkiej walce wygrał Zbyszko, zabijając Krzyżaka.

Ciało Rotgiera odesłano do Szczytna, Zbyszko palił się do wyruszenia na poszukiwania żony, Hlawę zaś odesłał do Bogdańca. Tymczasem w Szczytnie Zygfryd de Lowe rozpaczał po śmierci Rotgiera, do którego był bardzo przywiązany – podobno był to jego nieślubny syn. Potem Zygfryd udał się do lochu, gdzie przebywał Jurand, i straszliwie go okaleczył – wyłupił mu jedyne oko, wyrwał język i obciął prawą dłoń.

Hlawa przybył do Bogdańca i opowiedział Maćkowi, co wydarzyło się na dworze księcia Janusza. W Bogdańcu także dużo się działo – został zabity Zych ze Zgorzelic i Jagienka została sama. Naprzykrzali się dziewczynie coraz bardziej jej adoratorzy (Cztan i Wilk), istniała nawet groźba rozwiązania tej sprawy zbrojnie. Maćko postanowił więc wywieźć z Bogdańca Jagienkę potajemnie i oddać pod opiekę do Sieradza, opatowi z Tulczy. Okazało się jednak, że opat zmarł w Płocku, zostawiając Jagience całe swoje mienie. Zdecydowano w końcu, że dziewczyna zostanie na dworze Anny Danuty, która akurat bawiła w Płocku.

Maćko i Hlawa udali się w stronę Prus, po drodze zaś spotkali okaleczonego Juranda, którego Zygfryd kazał wyrzucić ze Szczytna, aby zginął gdzieś z głodu. Początkowo go nie poznali, dopiero Hlawa rozpoznał rycerza. Udali się do Spychowa.

Tymczasem Zbyszko cały czas bezskutecznie szukał Danuśki, a na Żmudzi rozgorzała wojna. Jej mieszkańcy zbuntowali się przeciwko panowaniu Zakonu. Maćko i Hlawa ruszyli na Żmudź, a Jagienka została w Spychowie, żeby opiekować się Jurandem.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
2  Jagienka – charakterystyka
3  „Krzyżacy” – główne wątkiKomentarze
artykuł / utwór: Krzyżacy – streszczenie


 • Klasyka czy nie , dla mnie streszczenie się przydało bo książka nudna że maasakra , ale dziękuję bardzo za nie :P PS: nawet mój dziadek mówił że jest nudna , a kto wie lepiej od DZIADKA !?
  Tom (youtubegniotek222 {at} interia.pl)

 • Na początku lektura strasznie nuuudna!!! Lecz później książka staje się bardziej ciekawa porwanie Danusi itp. Streszczenie stało się bardzo pomocne, gdzyż jak to młodzież czytamy trochę niedbale. Pozdrawiam wszystkich czytelników i POLECAM :)
  Wiktoria (lovamwakacje {at} wp.pl)

 • Przydatne streszczenie, chociaż myślałam że będzie więcej szczegółów, jutro mam sprawdzian i myślę ,że chyba raczej nie pójdzie mi dobrze ale i tak dziękuje za streszczenie bo można z niego wyciągnąć pewne niezbędne informacje ;)
  Gabi (córkiksiezyca {at} gmail.com)

 • Streszczenie przydatne zwłaszcza, że nie przeczytałam książki (i nie zamierzam). Nie lubię Krzyżaków i jakoś nie potrafiłam ich zmęczyć do końca. Może będzie 4 :D
  Skillet (kama382kasia {at} gmail.com)

 • Szczerze mówiąc jest to bardzo dobre streszczenia, a przynajmniej moim zdaniem. 2 razy je przeczytałem i raz obejrzałem film, dzięki temu zdałem na 5!
  Kuba (aukerot {at} o2.pl)

 • Witam ja przeczytałem cały I Tom i mogę potwierdzić że w tym streszczeniu są zawarte najważniejsze informacje jutro sprawdzian pochwale się niedługo ile dostałem Pozdro Mateusz
  Mateusz (mateusz.lijewski {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo dobre. Polecam przeczytać książkę, a potem żeby utrwalić wiadomości przeczytać streszczenie. Swoją drogą nie rozumiem jak można być tak leniwym. Pozdrawiam i dziękuję. :)
  Jasiek (chcielibyściemojegoemaila {at} interia.pl)

 • Nawet jeśli Krzyżacy są klasyką to nie każdemu może ona przypaść do gustu ! Przeczytałam ok. 250 stron i wogóle mnie to nie zachęciło a nie jestem osobą która książki traktuje jak skazanie. Uwiebiam czytać lecz ta książka według mnie jest niezbyt ciekawa. Każdy ma swój gust ale twierdzenie że jestem leniwa bo nie przeczytałam książki to przesada! Streszczenie bardzo przydatne i ciekawie napisane ;)
  Maja (szynszylka28 {at} gmail.com)

 • Czytalam ksiazke, ale nie zdazylam wiec siegnelam do streszczenia. Ale nie zamierzam czytac dalej, po prostu na zlosc nauczycielce. Kto zwraca uwage na to, ze Jurand był w jednym zdaniu nazwany "Grabia spychowa", a oczywiscie pani polonistka stwierdzila, ze nikt nie czytal lektury, bo nikt sie nie zglosil.
  anonim (galanonim {at} gmail.com)


Tagi: