Charakterystyka pozostałych bohaterów Krzyżaków - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Konrad von Jungingen jako jedyny dostrzega złą sytuację wewnątrz Zakonu, ale czuje się bezradnym i bezsilnym. Przeczuwa klęskę Krzyżaków, lecz w wielu sprawach pozostaje nieugiętym i nie potrafi dobrowolnie zrezygnować z tego, co osiągnęło państwo krzyżackie, wyrzekając się tym samym zagarniętych dóbr i najazdów na Żmudź i Litwę. Zdaje sobie sprawę z nieprawości i fałszu braci zakonnych, wiedząc, że to również przyczynia się do upadku Zakonu. Sienkiewicz ukazuje go jako człowieka, który nie jest zepsuty ani zły, ale musi niejako dostosować swoje postępowanie do zasad, obowiązujących w Zakonie, choć bał się sądu Bożego i starał się hamować pychę oraz zuchwałość dygnitarzy zakonnych, nie dopuszczając przez wiele lat do otwartej wojny z Polakami. Okazał się jednak człowiekiem słabym, starającym się, co prawda, aby przestrzegać prawa i sprawiedliwości, ale nie potrafiącym sprawnie rządzić Zakonem.

Konrad von Jungingen to postać pozytywna, której wizerunek nieco został złagodzony przez Sienkiewicza.

Ulryk von Jungingen – postać historyczna, młodszy brat Konrada von Jungingena i jego następca, od roku 1407 wielki mistrz krzyżacki. Ukazany jako rycerz honorowy, szlachetny i dotrzymujący danego słowa, choć zapalczywy i gwałtowny. Przejęcie władzy w Zakonie zmienia jego sposób postępowania wobec Polaków. Świadomie zaostrza konflikt z Polską, dążąc do wojny. Jest pełen pychy, zadufania. Wierzy w potęgę Krzyżaków, lekceważąc przeciwnika i możliwości wojsk polskich. Ginie podczas bitwy pod Grunwaldem.

Witold – postać historyczna, stryjeczny brat Władysława Jagiełły, kniaź litewski. Mężczyzna obrotny, potężny, hojny i lojalny wobec Polaków. W bitwie pod Grunwaldem dowodzi wojskami litewskimi.

Janusz – postać historyczna, książę mazowiecki, mąż Anny Danuty. Ukazany w powieści Sienkiewicza jako władca niezwykle mądry, sprawiedliwy i sprzyjający Polsce.

Księżna Anna Danuta – postać historyczna, żona Janusza, księcia mazowieckiego, opiekunka Danusi Jurandówny, siostra kniazia Witolda. Jest to kobieta w średnim wieku, o roześmianej twarzy, ubrana w czerwony płaszcz i zieloną, obcisłą szatę. Lubi zabawę, uczestniczy w polowaniach, potrafi wykazać się odwagą i celnym okiem. Jest wierna i lojalna wobec przyjaciół, szczerze kocha Danusię i sprzyja jej małżeństwu ze Zbyszkiem z Bogdańca. Jest osobą pobożną i dobroduszną.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Krzyżacy – streszczenie
2  Powieść historyczna – cechy gatunku
3  Historia w KrzyżakachKomentarze: Charakterystyka pozostałych bohaterów Krzyżaków

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: