Zbyszko z Bogdańca – charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Osiemnastoletni Zbyszko jest młodzianem kochliwym, marzącym o damie serca. Od pierwszego wejrzenia zakochuje się w dwunastoletniej Danusi Jurandównie, zostaje jej rycerzem i składa obietnicę złożenia u jej stóp trzech pawich czubów z krzyżackich hełmów. Wkrótce przysięga ta staje się przyczyną jego problemów – nierozważnie atakuje brata zakonnego, Kunona Lichtensteina, wyzywając go na pojedynek, nieświadomy, że Krzyżak jest posłem. Zostaje za to skazany na ścięcie, lecz z opresji ratuje go Danusia, która wedle zwyczaju zarzuca na jego głowę biały welon, potwierdzając tym samym, że Zbyszko jest jej narzeczonym. Od tej pory w sercu młodzieńca rodzi się uwielbienie dla ukochanej, której pozostaje wiernym i którą kocha ponad wszystko, chociaż jej ojciec jest przeciwny ich zrękowinom.

Miłość do Danusi sprawia, że odrzuca uczucia Jagienki, choć dziewczyna urzeka go swoją energią i urodą. Mając świadomość, że nie może odwzajemnić jej uczuć i pragnąc być uczciwym wobec niej, ucieka z Bogdańca, by po wielu miesiącach odszukać tę, która ocaliła go przed śmiercią. Ponowne spotkanie z Jurandówną czyni go szczęśliwym, lecz jego szczęście nie trwa długo – po potajemnym ślubie Danusia zostaje uprowadzona przez Krzyżaków, a zrozpaczony Zbyszko przez wiele miesięcy szuka jej, zyskując tym samym przychylność Juranda. Celem jego życia staje się zemsta na porywaczach i odnalezienie małżonki.

Po odnalezieniu ukochanej Zbyszkiem targają sprzeczne emocje. Widząc udrękę Danusi, pogrążającej się w obłędzie, zapomina o rycerskim honorze i w porywie gniewu rzuca się na Zygfryda de Lve. Pogarszający się stan zdrowia Jurandówny potęguje jego rozpacz i żal, odbierając ostatnią nadzieję, że dane im będzie zaznać szczęścia w małżeństwie. Śmierć dziewczyny i związane z nią cierpienia przyspieszają dojrzewanie emocjonalne rycerza – staje się on mężczyzną pogrążonym w żałobie, który nie zapomina o złożonej w tynieckiej gospodzie obietnicy i wyrusza, aby zdobyć pawie czuby. Lecz wypełnienie przysięgi nie przynosi mu ukojenia i Zbyszko nie zaznaje spokoju. Z czasem uświadamia sobie, że kocha Jagienkę Zychówna, lecz uczucia te są różne od miłości do Danusi, którą wyidealizował i uczynił nieomal świętą. Zychówna budzi w nim pożądanie, zachwyca swoją żywiołowością i urodą. Zaczyna rozumieć, że nie potrafi żyć bez Jagienki i odwzajemnia jej uczucia. Dzięki niej odzyskuje dawną radość i odnajduje utracone szczęście. Zostaje jej mężem, lecz nie zapomina o swym obowiązku wobec ojczyzny i króla, wyruszając na wojnę z Krzyżakami.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Krzyżacy – streszczenie
2  Krzyżacy - plan wydarzeń
3  Obraz zakonu krzyżackiego przedstawiony w KrzyżakachKomentarze: Zbyszko z Bogdańca – charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: