Obraz zakonu krzyżackiego przedstawiony w Krzyżakach - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Charakterystyce zakonu krzyżackiego poświęcone jest w powieści bardzo dużo miejsca. O ważności zakonu świadczy już sam tytuł. Można zastanawiać się, dlaczego Sienkiewicz nie nadał jakiegoś innego tytułu, choćby „Tragiczne dzieje Zbyszka i Danusi”? Wydaje się, że autor chciał zwrócić czytelnikom uwagę na to, że wizja zakonu, przedstawiona w utworze, jest dla niego najistotniejsza.

Obraz zakonników jest zdecydowanie negatywny: są to ludzie źli, bezwzględni, okrutni, chciwi, podstępni, hipokryci, kłamcy. W imię chrześcijaństwa popełniają najcięższe grzechy, takie jak porwanie, okaleczenie, zabójstwo. Uważają, że to, co jest czynione na chwałę zakonu, nie podlega ocenie moralnej. Są to fanatycy, zapatrzeni w swój jedyny cel. Mimo że nie mają już właściwie kogo chrystianizować, nadal najeżdżają ziemie polskie i litewskie – są chciwi bogactwa, ziem.

Często co innego mówią, a co innego czynią. Widać to np. w scenie spotkania Kunona Lichtensteina ze Zbyszkiem – Krzyżak mówi o miłosierdziu i przebaczeniu, a potem postępuje niezgodnie z tymi wartościami – w perfidny sposób doprowadza do skazania młodzieńca.

Bohaterowie powieści wielokrotnie wypowiadają się negatywnie o Krzyżakach. Warto przytoczyć słowa księżnej Anny Danuty:

Nie przejedna Zakonu ni słaby, ni mocny, bo słabym gardzą, mocnego zaś do upadku przywieść usiłują. Kto im dobrze czyni, temu się złem wypłacą. Jestże na świecie zakon, który by w innych królestwach takie dobrodziejstwa otrzymał, jakie oni od polskich książąt otrzymali – a jakże się wypłacili? Oto nienawiścią, oto grabieżą ziem, oto wojną i zdradą. I próżno wyrzekać, próżno samej Stolicy Apostolskiej się na nich skarżyć, gdyż oni w zatwardziałości i pysze żyjąc nawet papieża rzymskiego nie słuchają. Przysłali niby teraz poselstwo na połóg królowej i na spodziewane chrzciny, ale tylko dlatego, że chcą od siebie gniew potężnego króla za to, co uczynili na Litwie, odwrócić. W sercach zawsze jednak myślą o zagładzie Królestwa i całego plemienia polskiego.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Krzyżacy – streszczenie
2  Maćko z Bogdańca – charakterystyka
3  Punkt kulminacyjny w „Krzyżakach”Komentarze: Obraz zakonu krzyżackiego przedstawiony w Krzyżakach

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-16 16:55:50

Miałam szczerą chęć przeczytać co drugi rozdział tej grubej książki jednak po pierwszym rozdziale wymękłam i przeczytałam streszczenie. Nie żałuję tej decyzji. Ze sprawdzianu z wiadomości dostałam 4.


2018-08-12 16:22:37

Jak przeczytałam wasze wypowiedzi to mi się scyzoryk w kieszeni nie tylko otworzył ale sam zaostrzył. Łosie niedouczone. Jak ma język być współczesny ignoranci, jak to napisane 150 lat temu. I jak chcecie być kiedyś ludźmi kulturalnymi i przyszłością naszego narodu jak nie chcecie docenić wzorców. Lepiej już teraz spakujcie manatki i wypieprz....cie do Anglii albo innego USA, by tam korzystać z darmowej edukacji, a nie tu marnować polskie pieniądze. Wstyd mi za was, że idziecie tylko na łatwiznę i czekacie tylko na gotowe rozwiązania. Dobrze, że nie jesteście kumplami z mojej szkoły.


2012-02-28 19:46:54

A ja przeczytałam całą książkę.. Nie mówię na początku rzeczywiście nudzi, ale potem naprawdę ciekawa.. i jak czytam te wypowiedzi to mi sie płakać chce.. zgadzam się z moim poprzednikiem.. wy tylko chcecie gotowce. :( szkoda że jest coraz mniej ludzi którzy czytają tak fantastyczne książki.. i nauczyciele bardZo dobrze robią, że sprawdzają że sie przeczytało to wstyd nie znać treści krzyżaków.. a jak czytam wasze wypowiedzi typu powinni to przełożyć na język współczesny to nie wiem co ze sb zrobić .. lepiej rozwijajcie język a nie umiecie sie posługiwac tylko słowami typu.. C***, K*****


2010-04-14 17:55:57

ksiazka beznadziejna...teksty jak sto lat za murzynami, wgl nie da sie zrozumiec, do tego same opisy i malo dialogow.;// wole fantasty: harry potter, eragon, opowiesci z narni itp. dobrze, ze neta mamy i takie fajne stronki istnieja xD


2008-10-12 15:48:20

Fajnie że ktoś wogóle zrobił tą stronę. przeczytalam tylko 115 str. pierwszego tomu a jak przeczytałam całe opracowanie i streszczenie to i tak wszystko wiedziałam... ;p mam nadzieje że nie dostane pały bo w piatek miałam klasówkę... ;]
Streszczenia książek
Tagi: