Miejsca fikcyjne i historyczne w „Krzyżakach”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akcja powieści Henryka Sienkiewicza: „Krzyżacy” została osadzona w realiach średniowiecznej Polski, a autor wykorzystał w niej autentyczne miejsca, które wiązały z historią ówczesnej Polski, Prus i Litwy. Z miejsc historycznych, opisanych w utworze należy wymienić:

 • Tyniec – w tynieckiej gospodzie „Pod Lutym Turem” dochodzi do spotkania powracających z wojny na Litwie Maćka z Bogdańca i Zbyszka z dworem księżnej Anny. To tu Zbyszko dostrzega Danusię Jurandównę i zostaje jej rycerzem, ślubując, że złoży u jej stóp trzy pawie czuby zerwane z hełmów Krzyżaków.

 • Kraków – do Krakowa Zbyszko i Maciek przybywają, aby oczekiwać na narodziny córki króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi oraz aby młodzieniec mógł w pojedynkach zdobyć pas i ostrogi rycerskie. Tu, po ataku Zbyszka na niemieckiego posła, odbywa się proces, skazujący młodziana na ścięcie. Na krakowskim rynku Danusia ratuje Zbyszka z rąk kata, narzucając mu na głowę biały welon.

 • Sieradz – do Sieradza przybył Zbyszko w poszukiwaniu dworu księżnej Anny. Tu poznaje rycerza de Lorche, z którym chce się pojedynkować.

 • Ciechanów – do ciechanowskiego zamku, należącego do księcia Janusza, przybywa Zbyszko w poszukiwaniu Danusi i dworu księżnej Danuty. Tu również – jakiś czas później – zjawia się Jurand i wszyscy dowiadują się, że Danusia została porwana.

 • Przasnysz – w pobliżu grodu mieścił się zamek księcia Janusza, w którym Zbyszko odnalazł Jurandównę. Tu Zbyszko zostaje rannym podczas polowania, a rycerze zakonni obmyślają plan porwania Danusi. Tu również dochodzi do potajemnego ślubu Zbyszka z Jurandówną.

 • Płock – do Płocka przybywają Maćko i Jagienka w poszukiwaniu opata, który po śmierci Zycha miał zaopiekować się dziewczyną. Tu stary rycerz zostawił Zychównę pod opieką księżnej Aleksandry.

 • Malbork – do Malborka przybywa Zbyszko, aby stanąć przed wielkim mistrzem, prosząc go o pomoc w odzyskaniu Danusi.

 • Szczytno – do Szczytna przybywa Jurand na rozkaz braci zakonnych, aby upokorzyć się przed nimi i błagać o oddanie córki. W twierdzy dochodzi do walki rycerza z Krzyżakami, pojmania i okaleczenie Juranda.

 • 10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
  trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     
  strona:   - 1 -  - 2 - 


    Dowiedz się więcej
  1  Danusia – charakterystyka
  2  Maćko z Bogdańca – charakterystyka
  3  Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”  Komentarze
  artykuł / utwór: Miejsca fikcyjne i historyczne w „Krzyżakach”


  • aaa... są jakieś jeszcze miejsca fikcyjne w krzyżakach ?? Prosiłabym o jeszce no może 3 przykłady ale nawet wystarczy mi jeden !!! pliss... Ocenie naj pkt. ;) czas do 13 bądź 14 ale to do dzisiaj OSTATECZNIE !!! Pozdrówko ;* ^^ 3 albo więcej (ale może być też 1) ^^ ;* :* ^^ ;D :D
   I'm (laleczka111297 {at} o2.pl)  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: