Fikcyjni bohaterowie Krzyżaków
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Obok postaci historycznych w powieści znajdziemy wiele postaci wymyślonych przez Sienkiewicza:

Zbyszko z Bogdańca
Zbyszko jest w powieści wzorem idealnego rycerza – jest honorowy, odważny, bohaterski. Dla wybranki serca (Danusi) jest w stanie zrobić bardzo wiele. Jest otwarty i uczciwy, nie ukrywa swoich emocji, czasem ma problemy z powściągnięciem ich. Okazuje się wierny w miłości, konsekwentny i gotów do poświęceń. Jest to rycerz bez skazy, oddany swoim ideałom, służący ojczyźnie.

Maćko z Bogdańca
Maćko także jest wielkim rycerzem, ale już o innym charakterze. Jest to człowiek w kwiecie wieku, znający życie i podchodzący do niego bardziej praktycznie niż Zbyszko. Mniej obchodzą go rycerskie ideały, a bardziej dobro majątku rodzinnego. Chce dla Zbyszka jak najlepiej, ma jednak pewną wizję jego przyszłości – woli, żeby ożenił się z zaradną Jagienką niż z delikatną Danusią, chce, aby bratanek zrezygnował ze złożonych dziewczynie ślubów.

Jurand ze Spychowa
Jurand jest postacią dynamiczną – w toku powieści obserwujemy jego wewnętrzną przemianę. Na początku w sposób bezwzględny mści się na Krzyżakach za zamordowanie żony, ale także kocha bezgranicznie córkę. Miłość do córki była jedynym pozytywnym uczuciem, jakie w nim zostało. Jurand jest rycerzem prawym, ale często mściwym, okrutnym i wybuchowym.

Porwanie i cierpienie córki zmienia go nie do poznania – dla niej gotów jest na upokorzenie i cierpienie. Oddaje Krzyżakom swoje własne życie licząc na to, że w zamian oddadzą mu córkę. Dokonane przez Zygfryda okaleczenie dopełnia jego losu – przestaje być rycerzem także fizycznie, staje się nieudolnym starcem. Wtedy żyje już tylko dla Boga, rezygnuje z zemsty, przebacza swoim prześladowcom. Jest podobny do Chrystusa, który, wisząc na krzyżu, przebacza swoim katom.

Danusia
Danusia jest młodą, dwunastoletnią dziewczyną; w powieści nie miała okazji dojrzeć jako kobieta – zmarła przedwcześnie. Jest piękna, urocza, delikatna. Ma dworne obyczaje, gra na lutni i śpiewa rzewne piosenki. Jest wcieleniem czystości i niewinności.

Jagienka
Jagienka jest dziewczyną zupełnie inną niż Danusia – dwie główne bohaterki „Krzyżaków” zostały dobrane na zasadzie kontrastu. Jagienka jest już prawie kobietą, jest zaradna, krzepka i zwinna. To córka prawdziwego rycerza, która nie daje sobie w kaszę dmuchać.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Zbyszko z Bogdańca – charakterystyka
2  Krzyżacy – streszczenie
3  Jurand ze Sychowa – charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Fikcyjni bohaterowie Krzyżaków


  • Napiszę to samo co Tomasz,,to opracowanie bardzo mi pomogło;przeczytałam Krzyżaków lecz miałam problemy z opisem różnych bohaterów:P Serdeczne dzięki dla tego kto dodał to opracowanie!!!!
    Asiunia ()

  • Sadze ze Krzyżacy to powieść piękna mówiąca o poświeceniu, miłości i nie zależnosci...Danusia musiała być dumna za takiego wspanialaego ojca i meza...wkoncu to oni walczyli, poswiecali sie by zrobic wszystko co dla Niej najlepsze.
    Kamila (www.milka7894 {at} wp.pl)

  • to opracowanie bardzo mi pomogło;przeczytałem Krzyżaków lecz miałem problemy z opisem różnych bohaterów:P Serdeczne dzięki dla tego kto dodał to opracowanie!!!!thnx!!!
    Tomasz (tomek_8 {at} op.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: