Krzyżacy – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W tym czasie król Jagiełło spotkał się w Raciążu z wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego, Konradem von Jungingenem. Nie zawarto pokoju, postanowiono jedynie wymienić jeńców. W poselstwie do Malborka pojechał także Zbyszko, aby oddano mu stryja.

Krzyżacy chwalili się bardzo przybyłym do Malborka rycerzom polskim wspaniałością swego zamku. Kiedy Zbyszko wrócił z Malborka, zaciągnął się do walki z zakonem u boku księcia Witolda. Maćko i Jagienka wrócili do Bogdańca i Zgorzelic.

Życie powoli uspokoiło się – Maćko gospodarował w Bogdańcu, Jagienka w Zgorzelicach. Tymczasem po zakończeniu wojny z Zakonem wrócił z wojaczki Zbyszko – chudy, wynędzniały i ponury. Wówczas zajęła się nim Jagienka, widząc, że jest chory nie tyle na ciele, co na duszy. Młodzi odkryli w pewnym momencie, że są w sobie zakochani i postanowili się pobrać. Żyło im się bardzo dobrze, Jagienka urodziła Zbyszkowi czworo dzieci: Jaśka i Maćka (bliźnięta), potem Zycha i Juranda.

Utarczki na linii Polska – Zakon wciąż występowały, jednak wielki mistrz Konrad von Jungingen nie chciał wojny, zdając sobie sprawę z polskiej potęgi. Dopiero po jego śmierci i objęciu władzy przez Ulricha von Jungingena zaczęto na poważnie myśleć o wojnie. Gdy już została ogłoszona, wszyscy rycerzy polscy – także Maćko i Zbyszko – stanęli do walki. Na wojnie rycerze z Bogdańca spotkali swoich przyjaciół – Powałę z Taczewa oraz de Lorche’a, który ożenił się z polską szlachcianką.

Sienkiewicz dokładnie opisuje bitwę na polach grunwaldzkich, która miała miejsce 15 lipca 1410 roku. Krzyżacy już ustawiają się na polu i wysyłają do Jagiełły dwa nagie miecze. Proponują, że wojska krzyżackie cofną się, żeby zrobić miejsce Polakom. Bitwa rozpoczyna się. Na początek ruszają do boju wojska litewskie i tatarskie (zarówno Polacy, jak i Krzyżacy mają po swojej stronie sporo obcego wojska), nie są one jednak w stanie pokonać Krzyżaków. Rycerzy zakonu zatrzymuje polska jazda. W pewnym momencie bitwa na moment przechyla się na korzyść Krzyżaków, Polacy jednak szybko odzyskują przewagę, co skutkuje wprowadzeniem przez wielkiego mistrza do boju szesnastu chorągwi, nie biorących do tej pory udziału w bitwie. W pewnym momencie na wzgórze, na którym stoi Jagiełło, zbliżają się rycerze prowadzeni przez samego Ulricha. Jeden z Krzyżaków uderza na Jagiełłę, w obronie króla staje Zbigniew z Oleśnicy. Bitwa powoli kończy się, Maćko zaś szuka wytrwale Kunona Lichtensteina. W końcu dopada i po krótkiej walce zabija. Ulrich von Jungingen poległ w bitwie, Jagiełło każe pochować go z honorami.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kompozycja Krzyżaków
2  Historia w Krzyżakach
3  Danusia – charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Krzyżacy – streszczenie


 • Klasyka czy nie , dla mnie streszczenie się przydało bo książka nudna że maasakra , ale dziękuję bardzo za nie :P PS: nawet mój dziadek mówił że jest nudna , a kto wie lepiej od DZIADKA !?
  Tom (youtubegniotek222 {at} interia.pl)

 • Na początku lektura strasznie nuuudna!!! Lecz później książka staje się bardziej ciekawa porwanie Danusi itp. Streszczenie stało się bardzo pomocne, gdzyż jak to młodzież czytamy trochę niedbale. Pozdrawiam wszystkich czytelników i POLECAM :)
  Wiktoria (lovamwakacje {at} wp.pl)

 • Przydatne streszczenie, chociaż myślałam że będzie więcej szczegółów, jutro mam sprawdzian i myślę ,że chyba raczej nie pójdzie mi dobrze ale i tak dziękuje za streszczenie bo można z niego wyciągnąć pewne niezbędne informacje ;)
  Gabi (córkiksiezyca {at} gmail.com)

 • Streszczenie przydatne zwłaszcza, że nie przeczytałam książki (i nie zamierzam). Nie lubię Krzyżaków i jakoś nie potrafiłam ich zmęczyć do końca. Może będzie 4 :D
  Skillet (kama382kasia {at} gmail.com)

 • Szczerze mówiąc jest to bardzo dobre streszczenia, a przynajmniej moim zdaniem. 2 razy je przeczytałem i raz obejrzałem film, dzięki temu zdałem na 5!
  Kuba (aukerot {at} o2.pl)

 • Witam ja przeczytałem cały I Tom i mogę potwierdzić że w tym streszczeniu są zawarte najważniejsze informacje jutro sprawdzian pochwale się niedługo ile dostałem Pozdro Mateusz
  Mateusz (mateusz.lijewski {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo dobre. Polecam przeczytać książkę, a potem żeby utrwalić wiadomości przeczytać streszczenie. Swoją drogą nie rozumiem jak można być tak leniwym. Pozdrawiam i dziękuję. :)
  Jasiek (chcielibyściemojegoemaila {at} interia.pl)

 • Nawet jeśli Krzyżacy są klasyką to nie każdemu może ona przypaść do gustu ! Przeczytałam ok. 250 stron i wogóle mnie to nie zachęciło a nie jestem osobą która książki traktuje jak skazanie. Uwiebiam czytać lecz ta książka według mnie jest niezbyt ciekawa. Każdy ma swój gust ale twierdzenie że jestem leniwa bo nie przeczytałam książki to przesada! Streszczenie bardzo przydatne i ciekawie napisane ;)
  Maja (szynszylka28 {at} gmail.com)

 • Czytalam ksiazke, ale nie zdazylam wiec siegnelam do streszczenia. Ale nie zamierzam czytac dalej, po prostu na zlosc nauczycielce. Kto zwraca uwage na to, ze Jurand był w jednym zdaniu nazwany "Grabia spychowa", a oczywiscie pani polonistka stwierdzila, ze nikt nie czytal lektury, bo nikt sie nie zglosil.
  anonim (galanonim {at} gmail.com)


Tagi: