Krzyżacy – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zbyszko zaś zdrowiał w Przasnyszu doglądany przez Danuśkę. Książę Janusz wyróżnił go rycerskim pasem i złotymi ostrogami – chłopak stał się pełnoprawnym, pasowanym rycerzem. Kilka dni później do Przasnysza przybyli jacyś nikomu nie znani ludzie, rzekomo od Juranda, z listem. W liście było napisane, że podczas pożaru w Spychowie Jurand poparzył sobie jedno oko, tracił wzrok i chciał po raz ostatni zobaczyć swoją córkę. Zdecydowano się wysłać Danusię z tymi ludźmi do Spychowa.

Tuż przed rozstaniem Zbyszka i Danusi uprosili oni księżną, aby ta zgodziła się na ich ślub. Księżna uległa po namowach, ślubu młodym udzielił jej kapelan.

Gdy Zbyszko zupełnie ozdrowiał, postanowił pojechać do Ciechanowa, licząc, że spotka tam Juranda i Danuśkę. Gdy przybył na miejsce rycerza ze Spychowa jeszcze tam nie było, a posłaniec przybył z wieścią, że Jurand został w drodze zasypany śniegiem. Zbyszko ruszył mu na pomoc licząc, że jego żona jest z nim. Całą noc odkopywano wozy spod śniegu, w końcu udało się uratować tylko Juranda. Gdy rycerz oprzytomniał wyjaśnił, że wcale po córkę nie posyłał. Wtedy dotarła do niego straszna prawda – porwali mu ją Krzyżacy.

Wieść ta rozniosła się szerokim echem we dworze, powodując powszechne oburzenie. Książę Janusz zaoferował się z pomocą w odnalezieniu Jurandówny. Jurand ze Zbyszkiem pojechali do Spychowa, licząc, że natrafią na Krzyżaków chcących z nimi paktować w sprawie okupu. I rzeczywiście, spotkali ich, ale warunki wydania Danuśki okazały się bardzo surowe: Jurand miał uwolnić wszystkich trzymanych w Spychowie krzyżackich więźniów, zaprzeczyć wszem wobec, jakoby to Krzyżacy porwali jego córkę i sam stawić się w Szczytnie celem jej odebrania. Zrozpaczony Jurand na wszystko się zgodził.

Jurand przybył do Szczytna. Krzyżacy nie wpuścili go, ale kazali mu ubrać się w wór i stać przez całą noc na mrozie. Tom I kończy się w momencie, gdy Krzyżacy wpuścili nad ranem rycerza do Szczytna.

TOM II

Jurand spotkał się w zamku z Danweldem, Zygfrydem de Lowe, Gotfrydem i Rotgierem. Chcąc zadrwić z Juranda rycerze zamiast oddać mu Danuśkę pokazali mu niedorozwiniętą dziewczynę, twierdząc, że to córka Juranda, przemieniona przez czarownika. Jurand rozgorzał gniewem i w szale pozabijał wielu Krzyżaków, między innymi Danvelda i Gotfryda i wielu innych. Dwaj pozostali porywacze, de Lowe i Rotgier, uciekli.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zbyszko z Bogdańca – charakterystyka
2  Obraz zakonu krzyżackiego przedstawiony w Krzyżakach
3  Opis bitwy pod Grunwaldem na podstawie „Krzyżaków”Komentarze
artykuł / utwór: Krzyżacy – streszczenie


 • Klasyka czy nie , dla mnie streszczenie się przydało bo książka nudna że maasakra , ale dziękuję bardzo za nie :P PS: nawet mój dziadek mówił że jest nudna , a kto wie lepiej od DZIADKA !?
  Tom (youtubegniotek222 {at} interia.pl)

 • Na początku lektura strasznie nuuudna!!! Lecz później książka staje się bardziej ciekawa porwanie Danusi itp. Streszczenie stało się bardzo pomocne, gdzyż jak to młodzież czytamy trochę niedbale. Pozdrawiam wszystkich czytelników i POLECAM :)
  Wiktoria (lovamwakacje {at} wp.pl)

 • Przydatne streszczenie, chociaż myślałam że będzie więcej szczegółów, jutro mam sprawdzian i myślę ,że chyba raczej nie pójdzie mi dobrze ale i tak dziękuje za streszczenie bo można z niego wyciągnąć pewne niezbędne informacje ;)
  Gabi (córkiksiezyca {at} gmail.com)

 • Streszczenie przydatne zwłaszcza, że nie przeczytałam książki (i nie zamierzam). Nie lubię Krzyżaków i jakoś nie potrafiłam ich zmęczyć do końca. Może będzie 4 :D
  Skillet (kama382kasia {at} gmail.com)

 • Szczerze mówiąc jest to bardzo dobre streszczenia, a przynajmniej moim zdaniem. 2 razy je przeczytałem i raz obejrzałem film, dzięki temu zdałem na 5!
  Kuba (aukerot {at} o2.pl)

 • Witam ja przeczytałem cały I Tom i mogę potwierdzić że w tym streszczeniu są zawarte najważniejsze informacje jutro sprawdzian pochwale się niedługo ile dostałem Pozdro Mateusz
  Mateusz (mateusz.lijewski {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo dobre. Polecam przeczytać książkę, a potem żeby utrwalić wiadomości przeczytać streszczenie. Swoją drogą nie rozumiem jak można być tak leniwym. Pozdrawiam i dziękuję. :)
  Jasiek (chcielibyściemojegoemaila {at} interia.pl)

 • Nawet jeśli Krzyżacy są klasyką to nie każdemu może ona przypaść do gustu ! Przeczytałam ok. 250 stron i wogóle mnie to nie zachęciło a nie jestem osobą która książki traktuje jak skazanie. Uwiebiam czytać lecz ta książka według mnie jest niezbyt ciekawa. Każdy ma swój gust ale twierdzenie że jestem leniwa bo nie przeczytałam książki to przesada! Streszczenie bardzo przydatne i ciekawie napisane ;)
  Maja (szynszylka28 {at} gmail.com)

 • Czytalam ksiazke, ale nie zdazylam wiec siegnelam do streszczenia. Ale nie zamierzam czytac dalej, po prostu na zlosc nauczycielce. Kto zwraca uwage na to, ze Jurand był w jednym zdaniu nazwany "Grabia spychowa", a oczywiscie pani polonistka stwierdzila, ze nikt nie czytal lektury, bo nikt sie nie zglosil.
  anonim (galanonim {at} gmail.com)


Tagi: