Krzyżacy – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maćko cały czas czuł się źle. Do ozdrowienia potrzebne mu było niedźwiedzie sadło, Zbyszek postanowił więc udać się na polowanie. Postanowił zrobić to sam i o mały włos przypłaciłby to życiem, gdyby nie pomoc Jagienki. Sadło niedźwiedzia pomogło Maćkowi, czuł się coraz lepiej i obmyślał plan, jakby tu zeswatać Zbyszka z Jagienką.

Zbyszko zaś ciągle myślał o Danusi, miał też okazję do udowodnienia tego. W gospodzie w Krześni ogłosił, że najpiękniejszą panną na świecie jest Danusia Jurandówna. Dwaj adoratorzy Jagienki, Wilk z Brzozowej i Cztan z Rogowa, którzy sprzeciwili się temu, zostali przez Zbyszka wyzwani na pojedynek i pobici. Tego samego dnia Zbyszko pokłócił się także z opatem z Tulczy, który nalegał na jego ożenek z Jagienką. Gdy Zbyszko oznajmił mu, że buł się w obronie honoru innej kobity, opat zastrzegł się, że już nigdy nie odwiedzi Bogdańca.

Zbyszko postanowił ruszyć do swojej ukochanej. Od Jagienki dostał w prezencie jej sługę, Czecha Hlawę. Po drodze Zbyszko i Hlawa spotkali dziwnego podróżnika - Sanderusa, który podawał się za zakonnika, sprzedając przy tym relikwie wątpliwej prawdziwości. Sanderus opowiedział Zbyszkowi, że wiele dziewcząt z orszaku Anny Danuty wyszło za mąż, co bardzo zaniepokoiło młodzieńca. Podążył w stronę Ciechanowa, aby spotkać się tam z orszakiem księżnej Anny Danuty. Na drodze niespodziewanie natknął się na Krzyżaków, których od razu chciał bić, ale przypomniał sobie zdarzenie z krzyżackim posłem. Okazało się to rozsądnym posunięciem, gdyż byli to goście księcia Janusza. Jechał z nimi niejaki Fulko de Lorche, z którym o mały włos Zbyszko by się nie pojedynkował. Po przybyciu do Ciechanowa Zbyszko dowiedział się, że książę przebywał w swoim leśnym dworze, Przasnyszu, na łowach. Młodzieniec udał się tam.

Na miejscu szykowano się do polowania. Gośćmi księcia Janusza było dwóch komturów krzyżackich – Hugo de Danveld ze Szczytna oraz Zygfryd de Lowe, starosta Jansborku. Zbyszko w końcu spotkał się z Danusią. Dziewczyna wyładniała, Zbyszko był zachwycony jej widokiem. Na Danusię jako córkę ich wroga uwagę zwrócili także Krzyżacy. Dziewczyna spodobała się jednemu z nich, Danveldowi.

Podczas polowania doszło do nieszczęśliwego wypadku, w którym został ranny Zbyszko. Do Ciechanowa tymczasem przybyli nowi goście – bracia zakonni Gotfryd i Rotgier oraz pan de Fourcy, bawiący u Krzyżaków rycerz. Skarżyli się oni na postępowanie Juranda. Kilku zakonników postanowiło go najechać. Jurand zgodził się z nimi walczyć pod warunkiem, że odprawią towarzyszących im pieszych żołnierzy. Gdy zakonnicy tego nie zrobili, Jurand napadł na nich znienacka. Książę Janusz nie chciał o żadnych skargach słyszeć, przypomniał Krzyżakom ich własne przewinienia. Ci rozwścieczeni postanowili w inny sposób odpłacić Jurandowi. Danveld wpadł na pomysł porwania Danuśki. Zaproponował, żeby sfałszować list, w którym Jurand niby to wzywa córkę do siebie i uprowadzić ją. O swoim planie Krzyżacy rozprawiali w drodze do Szczytna. Przysłuchiwał się temu pan de Fourcy, który uznał plany rycerzy za haniebne i zagroził, że doniesie o tym księciu Januszowi. Słysząc to Krzyżacy zamordowali go. Zauważył to Hlawa, którego Zbyszko wysłał w pogoni za Krzyżakami. Krzyżacy próbowali zabić i Hlawę, ale temu udało się uciec. O mord de Fourcy’ego postanowili oskarżyć Czecha.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Krzyżacy - plan wydarzeń
2  Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
3  Danusia – charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Krzyżacy – streszczenie


 • Klasyka czy nie , dla mnie streszczenie się przydało bo książka nudna że maasakra , ale dziękuję bardzo za nie :P PS: nawet mój dziadek mówił że jest nudna , a kto wie lepiej od DZIADKA !?
  Tom (youtubegniotek222 {at} interia.pl)

 • Na początku lektura strasznie nuuudna!!! Lecz później książka staje się bardziej ciekawa porwanie Danusi itp. Streszczenie stało się bardzo pomocne, gdzyż jak to młodzież czytamy trochę niedbale. Pozdrawiam wszystkich czytelników i POLECAM :)
  Wiktoria (lovamwakacje {at} wp.pl)

 • Przydatne streszczenie, chociaż myślałam że będzie więcej szczegółów, jutro mam sprawdzian i myślę ,że chyba raczej nie pójdzie mi dobrze ale i tak dziękuje za streszczenie bo można z niego wyciągnąć pewne niezbędne informacje ;)
  Gabi (córkiksiezyca {at} gmail.com)

 • Streszczenie przydatne zwłaszcza, że nie przeczytałam książki (i nie zamierzam). Nie lubię Krzyżaków i jakoś nie potrafiłam ich zmęczyć do końca. Może będzie 4 :D
  Skillet (kama382kasia {at} gmail.com)

 • Szczerze mówiąc jest to bardzo dobre streszczenia, a przynajmniej moim zdaniem. 2 razy je przeczytałem i raz obejrzałem film, dzięki temu zdałem na 5!
  Kuba (aukerot {at} o2.pl)

 • Witam ja przeczytałem cały I Tom i mogę potwierdzić że w tym streszczeniu są zawarte najważniejsze informacje jutro sprawdzian pochwale się niedługo ile dostałem Pozdro Mateusz
  Mateusz (mateusz.lijewski {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo dobre. Polecam przeczytać książkę, a potem żeby utrwalić wiadomości przeczytać streszczenie. Swoją drogą nie rozumiem jak można być tak leniwym. Pozdrawiam i dziękuję. :)
  Jasiek (chcielibyściemojegoemaila {at} interia.pl)

 • Nawet jeśli Krzyżacy są klasyką to nie każdemu może ona przypaść do gustu ! Przeczytałam ok. 250 stron i wogóle mnie to nie zachęciło a nie jestem osobą która książki traktuje jak skazanie. Uwiebiam czytać lecz ta książka według mnie jest niezbyt ciekawa. Każdy ma swój gust ale twierdzenie że jestem leniwa bo nie przeczytałam książki to przesada! Streszczenie bardzo przydatne i ciekawie napisane ;)
  Maja (szynszylka28 {at} gmail.com)

 • Czytalam ksiazke, ale nie zdazylam wiec siegnelam do streszczenia. Ale nie zamierzam czytac dalej, po prostu na zlosc nauczycielce. Kto zwraca uwage na to, ze Jurand był w jednym zdaniu nazwany "Grabia spychowa", a oczywiscie pani polonistka stwierdzila, ze nikt nie czytal lektury, bo nikt sie nie zglosil.
  anonim (galanonim {at} gmail.com)


Tagi: