Krzyżacy – streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W tym czasie kraj dosięgła tragedia – królowa Jadwiga zmarła w niedługi czas po porodzie, wcześniej zmarła jej malutka córka. Cały kraj pogrążył się w żałobie, a król Jagiełło wpadł w rozpacz.

Z powodu tak ważnych wydarzeń politycznych trochę o Zbyszku zapomniano, nadal tkwił w więzieniu. Maćko wrócił z wyprawy do wielkiego mistrza. Okazało się jednak, że z listem nie dotarł, ponieważ został po drodze napadnięty przez Krzyżaków i niechybnie by zginął, gdyby nie pomoc Juranda ze Spychowa. List przepadł, a Maćko został ciężko ranny, tkwił mu pod żebrami odprysk z krzyżackiej kuszy.

Wydawało się, że dla Zbyszka nie ma już ratunku. Nadszedł dzień egzekucji, tłum zebrał się pod miejscem straceń. Wszyscy zachwycali się urodą i młodością Zbyszka i żałowali go. Nagle w tłumie pojawił się Powała z Taczewa trzymający na rękach Danuśkę. Dziewczyna zarzuciła na głowę Zbyszka białą chustę mówiąc:
„Mój ci jest! Mój ci jest!”
Tłum przyjął entuzjastycznie to wydarzenie, porwał Zbyszka i Danuśkę do kasztelana, który potwierdził ułaskawienie młodzieńca.

Maćko nalegał na szybki powrót do Bogdańca, aby zająć się gospodarstwem. Zbyszko wolał udać się z dworem księżnej Anny Danuty na Mazowsze, aby być blisko ukochanej, zgodził się jednak z wolą stryja. Do Krakowa przybył zaś Jurand, który przyjął Zbyszka dziwnie chłodno – nie spodobał mu się ten młodzieniec jako kandydat na zięcia i za żonę dać mu jej nie chciał.

Następnego dnia młodzi rozstali się, Maćko ze Zbyszkiem wracali do domu. Rana Maćka bardzo mu doskwierała, pluł krwią. Po drodze do domu rycerze spotkali swojego sąsiada, Zycha ze Zgorzelic. Gdy jechali razem z nim, Zbyszko miał okazję popisać się umiejętnościami łowczymi – jednym strzałem ubił tura, który niespodziewanie wypadł na drogę. Zaimponował tym córce Zycha, piętnastoletniej Jagience, która polowała na zwierze. Młodzieniec, który umiał także bez pomocy korby napiąć kuszę, bardzo się jej spodobał. Zbyszko jednak nie był Jagienką zainteresowany, cały czas myślał o swojej Danusi.

Bogdaniec okazał się zrujnowany. Z pomocą w zajęciu się gospodarstwem przyszedł Maćkowi i Zbyszkowi Zych oraz Jagienka. Dziewczynie wyraźnie podobał się Zbyszek, co cieszyło Maćka. Wolał on dla młodzieńca krzepką i zaradną Jagienkę niż słabą i będącą właściwie jeszcze dzieckiem Danusię. Zbyszko jednak cały czas myślał o spotkaniu z Danusią.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obraz zakonu krzyżackiego przedstawiony w Krzyżakach
2  Punkt kulminacyjny w „Krzyżakach”
3  Historia w KrzyżakachKomentarze
artykuł / utwór: Krzyżacy – streszczenie


 • Klasyka czy nie , dla mnie streszczenie się przydało bo książka nudna że maasakra , ale dziękuję bardzo za nie :P PS: nawet mój dziadek mówił że jest nudna , a kto wie lepiej od DZIADKA !?
  Tom (youtubegniotek222 {at} interia.pl)

 • Na początku lektura strasznie nuuudna!!! Lecz później książka staje się bardziej ciekawa porwanie Danusi itp. Streszczenie stało się bardzo pomocne, gdzyż jak to młodzież czytamy trochę niedbale. Pozdrawiam wszystkich czytelników i POLECAM :)
  Wiktoria (lovamwakacje {at} wp.pl)

 • Przydatne streszczenie, chociaż myślałam że będzie więcej szczegółów, jutro mam sprawdzian i myślę ,że chyba raczej nie pójdzie mi dobrze ale i tak dziękuje za streszczenie bo można z niego wyciągnąć pewne niezbędne informacje ;)
  Gabi (córkiksiezyca {at} gmail.com)

 • Streszczenie przydatne zwłaszcza, że nie przeczytałam książki (i nie zamierzam). Nie lubię Krzyżaków i jakoś nie potrafiłam ich zmęczyć do końca. Może będzie 4 :D
  Skillet (kama382kasia {at} gmail.com)

 • Szczerze mówiąc jest to bardzo dobre streszczenia, a przynajmniej moim zdaniem. 2 razy je przeczytałem i raz obejrzałem film, dzięki temu zdałem na 5!
  Kuba (aukerot {at} o2.pl)

 • Witam ja przeczytałem cały I Tom i mogę potwierdzić że w tym streszczeniu są zawarte najważniejsze informacje jutro sprawdzian pochwale się niedługo ile dostałem Pozdro Mateusz
  Mateusz (mateusz.lijewski {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo dobre. Polecam przeczytać książkę, a potem żeby utrwalić wiadomości przeczytać streszczenie. Swoją drogą nie rozumiem jak można być tak leniwym. Pozdrawiam i dziękuję. :)
  Jasiek (chcielibyściemojegoemaila {at} interia.pl)

 • Nawet jeśli Krzyżacy są klasyką to nie każdemu może ona przypaść do gustu ! Przeczytałam ok. 250 stron i wogóle mnie to nie zachęciło a nie jestem osobą która książki traktuje jak skazanie. Uwiebiam czytać lecz ta książka według mnie jest niezbyt ciekawa. Każdy ma swój gust ale twierdzenie że jestem leniwa bo nie przeczytałam książki to przesada! Streszczenie bardzo przydatne i ciekawie napisane ;)
  Maja (szynszylka28 {at} gmail.com)

 • Czytalam ksiazke, ale nie zdazylam wiec siegnelam do streszczenia. Ale nie zamierzam czytac dalej, po prostu na zlosc nauczycielce. Kto zwraca uwage na to, ze Jurand był w jednym zdaniu nazwany "Grabia spychowa", a oczywiscie pani polonistka stwierdzila, ze nikt nie czytal lektury, bo nikt sie nie zglosil.
  anonim (galanonim {at} gmail.com)

Tagi: